Współtworzymy ogólnopolską bazę zwierząt oznakowanych poprzez wszczepianie im chipów.
Jest to zabieg prosty, polegający na wszczepieniu pod skórę mikrotranspondera (tzw.chipa). Dopuszczalne są dwa miejsca znakowania psa lub kota:
- na grzbiecie między łopatkami,
- bądź w środkowej części szyi po jej lewej stronie.
(wg. Światowego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt WSAVA).
Chip jest tak mały, że mieści się w igle specjalnie przygotowanej do tego celu strzykawki, więc wszczepienie go nie różni się od podania zastrzyku i jest praktycznie bezbolesne nie wymaga znieczulenia psa. Mikroprocesor nie powoduje żadnych reakcji alergicznych.
Mikrochip jest małym układem scalonym, który jest zaprogramowany 15-cyfrowym numerem. Chip aktywowany jest przez fale radiowe wysyłane przez czytnik. Po przetworzeniu przez mikroprocesor fala radiowa zawierająca zakodowany numer chipa wysyłana jest z powrotem do czytnika. Na czytniku wyświetlany jest numer identyfikacyjny.
Po oznakowaniu zwierzęcia jego dane oraz dane jego właściciela wysyłamy do Centrum Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt. Uczestniczymy w ten sposób w tworzeniu Centralnej Bazy Danych Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt.
Oznakowanie zwierząt pozwala na szybką identyfikację np. w przypadku zaginięcia czy kradzieży psa.
Komunikat PTRiIZ:
Polskie Towarzystwo Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt oraz Urząd Miejski w Gdańsku
PRZYPOMINA O OBOWIĄZKU IDENTYFIKACJI REJESTRACJI PSÓW (CHIPOWANIA) Z TERENU MIASTA GDAŃSKA
Cała usługa jest płatna. Prosimy o stawianie się właścicieli psów z dowodem osobistym. Każdy właściciel po oznakowaniu psa otrzyma:
- książeczkę zdrowia psa,
- tabletki na odrobaczenie,
- pasek identyfikacyjny,
- oraz dowód rejestracji w ogólnopolskiej (i europejskiej) bazie danych.
Co mówią nasze przepisy lokalne?
Na podstawie: UCHWAŁY nr XVII/537/99 RADY MIASTA GDAŃSKA z dn. 29.12.1999r. w sprawie obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe, mających na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi, jak również zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku oraz w sprawie wyłapywania bezdomnych zwierząt.
- W celu przeciwdziałania zagrożeniom powodowanym przez bezdomne zwierzęta wprowadza się obowiązek dokonania trwałego znakowania psów, w sposób umożliwiający identyfikację.
- Przez trwałe znakowanie rozumie się czynności wykonywane przez lekarza weterynarii, polegające na wszczepieniu zwierzętom pod skórę elektronicznych mikrotransponderów lub wykonanie tatuażu.
- Właściciele lub dzierżyciele psów, zamieszkujący na terenie miasta Gdańska zobowiązani są w terminie do dnia 31.05.2000r. poddać posiadane zwierzęta domowe trwałemu oznakowaniu.
- Właściciel lub dzierżyciel psa, który nabył zwierzę po tym terminie zobowiązany jest do dokonania oznakowania psa w terminie 30 dni od daty nabycia. W przypadku szczeniąt obowiązek oznakowania zwierzęcia powstaje po ukończeniu przez niego 12 tyg. życia.
- Znakowanie psów, polegające na wszczepianiu elektronicznych mikrotransponderów pod skórę zwierząt, których właściciele zamieszkują w Gdańsku wykonywane będą nieodpłatnie w wytypowanych lecznicach weterynaryjnych.
Co o identyfikacji mówią przepisy unijne:
Na podstawie: ROZPORZĄDZENIE (WE) NR 998/2003 PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY z dnia 26 maja 2003 r. w sprawie wymogów dotyczących zdrowia zwierząt, stosowanych do przemieszczania zwierząt domowych o charakterze niehandlowym i zmieniające dyrektywę Rady 92/65/EWG.
- Podczas ośmioletniego okresu przejściowego, psy koty i fretki będą uważane za zidentyfikowane, jeżeli posiadają: a) wyraźnie czytelny tatuaż; lub b) elektroniczny system identyfikacji (transponder). W przypadku, jeżeli transponder (mikrochip) nie spełnia normy ISO 11784 lub załącznika A do normy ISO 11785, właściciel lub osoba fizyczna odpowiedzialna za zwierzę domowe w imieniu właściciela musi zapewnić możliwość odczytania transpondera podczas każdej kontroli (musi posiadać czytnik do wszczepionego psu transpondera).
- Niezależnie od formy systemu identyfikacji zwierzęcia, należy zapewnić również wskazanie danych szczegółowych dotyczących nazwiska i adresu właściciela zwierzęcia.
- Państwa Członkowskie wymagające, aby zwierzęta wprowadzane na ich terytorium, inaczej niż poprzez kwarantannę, były identyfikowane poprzez elektroniczny system identyfikacji mogą kontynuować tę praktykę podczas okresu przejściowego.
- Po upływie okresu przejściowego, wyłącznie elektroniczny system identyfikacji będzie akceptowany jako sposób identyfikacji zwierzęcia.